Δευτέρα 7 Απριλίου 2014

ΑΣΚ Λαγκαδά ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ Ε.ΠΕ.Σ.Θ. 2013-2014 - Άνοδος στην Α2

Στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο της ΜΕΝΤ, παρουσία αστυνομικής δύναμης, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Λαγκαδάς κέρδισε με 3 - 2 σετ τη γηπεδούχο και στέφθηκε ...
δίκαια πρωταθλητής γυναικών της ΕΠΕΣΘ και συγχρόνως κέρδισε την άνοδό του στην Α2 κατηγορία.
Στο πρώτο σετ ενώ το σκορ ήταν 17-9, η ομάδα του Λαγκαδά με ένα σερί 10-1 το γύρισε 18-19, 20-19. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα της ΜΕΝΤ είχε χάσει την ψυχολογία της και επίσης έκανε πολλά λάθη αρκετά εκ των οποίων από την κεντρικό της. Τότε ο προπονητής της ΜΕΝΤ έκανε αλλαγή, βάζοντας στον αγώνα την Άντζυ Τρύψια και ακολούθως το σκορ έγινε 23-19 και έληξε 25-19.
Στο δεύτερο σετ ο Λαγκαδάς προηγήθηκε 9-4 και 16-7. Σε αυτό το σημείο ο προπονητής έβαλε πάλι στον αγώνα την Τρύψια και το σκορ έγινε 16-10, οπότε υποχρέωσε τον προπονητή του Λαγκαδά να πάρει τάιμ άουτ. Ακολούθως, η διακύμανση του σκορ ήταν 16-12, 20-14 και τελείωσε 25-16 υπέρ του Λαγκαδά.
Το τρίτο σετ συνεχίστηκε με ωραίες φάσεις και από τις δύο ομάδες, με την Άντζυ αν και τραυματισμένη να παίζει βασική και το σκορ να διαμορφώνεται 6-8, 9-8 με ένταση και άγχος από τις παίκτριες των δύο ομάδων. Με εναλλασσόμενες φάσεις το σκορ έγινε 17-17. Με μπλοκ και πόντο από τη Ειρήνη Μαλακίδου έγινε 19-17. Στο 20-19 ο προπονητής του Λαγκαδά έκανε τρεις αλλαγές, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει τη ροή του σετ και τελικά το σκορ διαμορφώθηκε 25-21 υπέρ της ΜΕΝΤ η οποία φάνηκε πιο ψύχραιμη στους τελευταίους πόντους.
Στο τέταρτο σετ ξεκίνησε με λάθη και άγχος από τη ΜΕΝΤ και το σκορ έγινε 3-9. Ακολούθως, με αντεπίθεση από τις παίκτριες της ΜΕΝΤ το σκορ έγινε 7-10 και σε εκείνο το σημείο ο προπονητής του Λαγκαδά πήρε τάιμ άουτ. Με πολύ καλές την Τρύψια και την Ειρήνη Σφυρίου να δίνει πόντους με καλά ποσοστά και να παίρνει τις επιθέσεις επάνω της. Το σκορ διαμορφώθηκε 12-12. Το σετ συνεχίστηκε πόντο πόντο με διακύμανση 17-17, 19-19, 21-20, 22-22, και πλέον κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 23-24 και έληξε 23-25 υπέρ του Λαγκαδά με τη βοήθεια των ένθερμων οπαδών του.
Στο πέμπτο σετ με πεσμένη ψυχολογία οι παίκτριες της ΜΕΝΤ κάνοντας λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στις παίκτριες του Λαγκαδά προηγηθούν με 6-1, 8-3, 12-3, 13-5 και τελικά να επικρατήσουν με 15-6 και να πανηγυρίζουν την άνοδό τους στην Α2 γυναικών.
Η ομάδα του Ηλία Ζωλοσταθιάδη θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε Εθνική κατηγορία, ενώ η ΜΕΝΤ του Γιάννη Τσαϊρέλη θα έχει μία ακόμη ευκαιρία μέσω του Ειδικού Τουρνουά Ανόδου.

Πηγή : ΑΣΚ Λαγκαδά